İNGİLTERE 2. GÜN

 

LONDON EYE

Biletler çok pahalı ve ortalama 2,5 saat bekliyorsun. Başka aktivilelerde var 4 lü aktitiler alınca toplu alış olduğu için indirim yapıyorlar ( london eye, times nehrinde tekne turu, turist otobüsüyle şehir turu, madame tussauds london, see life london, shrek gibi). Online bilet aldığında daha ucuz oluyor. Fast track de tabiki daha az bekliyorsun. Sky Gardendan da aynı manzarayı gördüğümüz ve mağlum çok pahalı olduğu için paralı aktivilere katılmadık. https://www.londoneye.com/ biletleri burdan temin edebilirsiniz.

 

 

BIG BEN

Ünlü saat kulesi dünyanın en büyük ikinci dörtyüzlü saatidir. Big Ben ismi aslında kuledeki çana verilen isim miş fakat halt tarafından zamanla bir bütün halinde kabul edilmiş. Maalesef tadilattaydı çok fazla inceleme fırsatımız olmadı dışarıdan görebildiğimiz kadarıyla çekebildiğim resimleri aşağıda bilginize sundum.

SOKAK SANATÇILARI

Londra merkezinde hemen hemen heryerde sokak sanatçıları görmeniz mümkün. 12 Günlük seyahatim boyunca en az 20 farklı sokak sanatçısına denk gelmişimdir. Şunu söylemeliyimki gördüğüm tüm sokak sanatçıları sıradışıydı ve çok keyifliydi.

St James Park  & Green Park

Çok fazla park var tek tek yazmaya kalkarsam gezdiğimiz yerleri yazamayız 🙂 o yüzden sadece yüzeysel olarak genel bir değerlendirme yapayım. Parkları bizim bildiğimiz gibi yada en azından benim bildiğim gibi değil İngilizlerin park anlayışı bildiğiniz orman aşırı derecede büyük ucu bucağı olmayan yeşillik alanlar her parkın mutlaka yapay gölü var, çocukların oynayabileceği yerler var içersinde hayvanları var ciddi bir şekilde söylemek gerekirse sincabı, ördeği ve kuğusu olmayan hiçbir park görmedim kuşları zaten söylememe gerek bile yok onlar heryerde en güzeli de hayvanların hiçbirisi insanlardan kaçmıyor sincap elinize geliyor elinizdeki yiyeceklerden beslenip tekrar park ta dolaşmaya devam ediyor parkların hepsi huzur dolu. Normalde kalabalıktan nefret eden birisiyim ama bu parklarda o kalabalığın farkına bile varmıyorsunuz o derece büyük. St James ve Green Park içersiiden geçerek Tarafalgar meydanına geçtik. Festival konser vardı biraz seyrettik ve ardından National Galeriyi ziyaret ettik.

National Gallery

Koleksiyonlarında 2.300 ün üzerinde resim ile pek çok kıymetli eser mevcut  gez gez bitmez heleki sanattan anlayan insanlar eminim çok uzun bir zamanda ancak geziyi tamamlayabilirler.Kendi resmi sitelerinde söylediklerine göre;
National Galeriyi ziyaret etmeniz için 10 sebep

  • Yartıcı olmak
  • Sanatla iç içe olmak
  • İlham almak
  • Sanat hakkında bilgi edinmek
  • Rahatlamak
  • Merkezi konumu
  • Galeride yemek yemek içmek için harika yerler
  • Özel Hediyeler uzman kitaplar ve her resmin baskısı
  • Canlı müzik
  • Ücretsiz giriş ve etkinlikler.

YEMEK ZAMANI

Merkezde en büyük sorunların başında eğer Müslüman ve Domuz eti tüketmiyorsanız yemek yemek diyebilirim. McDonalds lar siz özel olarak domuz eti istemediğiniz taktirde herzaman dana eti veriyorlar bu arada domuz eti ve dana eti aynı fırında da pişmiyor bu yüzden mcdonalds larda yemek yenilebilir bende o gün McDonalds ta yemek yedim. KFC lerin bazıları helal miş bazıları değilmiş nasıl oluyor bir fikrim yok, Nandos restoranları var hem nezih hemde sadece tavuk yapıyorlar lezzetli vejetaryan menüleride mevcut atıştırmalık için santwichleri de mevcut. Genelde restoranları işletenler faslı onlarında damak tadı biraz ilginç kısacası  türk damak tadını ve mutfağını arıyorsanız sadece türk bölgesinde rahat yemek yiyebilirsiniz aksi halde benim gibi çok bilindik  ve helal olan yerlerden yemek yiyebilirsiniz. İngiliz yemek kültürü bizden çok farklı mesela onların geleneksel fish&chips dedikleri bişi var Cuma akşamları işten erken çıkarlar direk publara gidip birayla beraber bu yemeği yerler.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir