İNGİLTERE GENEL BAKIŞ

İngiltere de 12 güzel gün geçirdim 6 gün dolu dolu gezdim geri kalan günlerimi ise değişik çevre parklarda ve evde vakit geçirmeyi tercih ettim. Ben İngiltere yolculuğuma başladığımda 250 £ ile Türkiye den yola çıktım emin olun o müzeler ücretsiz olmasaydı o parayla ancak 2-3 gün gezebilirdim kendimde tabiki tasarruf yaptım hiçbir zaman dışarıdan su almadım yanıma evden sürekli atıştırmalık yiyecekler ve su aldım bu sayede dışarıdaki masraflarımı biraz da olsa kısmış oldum. Dışarıda sadece 2 kez yemek yedim.

İngiltere ye ilk geldiğim günden son güne kadar Türkiye ile kıyaslamadan bir saniyem bile geçmedi istesem de istemesem de bunu elimde olmadan yapıyordum sürekli bir yanım buruk bir şekilde neden sorusunu soruyordum kendi kendime neden bizim ülkemizde bu şekilde işlemiyor işte bu neden sorusuna beni iten sebepler ve yaşadıklarım.

 • İngiltere de karşılaştığım herkes tanısın tanımasın göz göze geldiğiniz insanlar genelde en kötüde olsa bir kafa selamı veriyor. Hatta yolda hapşırın çok yaşa diyen bile çıkıyor :=) ve gerçekten çok saygılılar en azından benim orada bulunduğum sürede hep bu şekilde insanlar denk geldi.
 • İngiltere yerleşim olarak yayılmacı bir politika sergilemiş metro kentler hariç genel hattıyla evler dikey değil yatay yani yüksek binalı evler çok az genelde müstakil evler var ve hepsi bahçeli otoparklı. Sabah bir kalkıyorsunuz camdan baktığınız da tilkiler sincaplar bahçede dolaşıyor kuş sesleriyle hayvan sesleriyle güne merhaba diyorsunuz.
 • Yaya geçitlerinde kesinlikle ve kesinlikle insanlara yol verilir. İnsan varken oradan geçecek bir baba yiğit tanımıyorum o kadar kesin ve net cezaları var. Cezaları inanılmaz caydırıcı
 • Parkları efsane büyük daha önce söylemiştim, gölü olmayan hayvanı olmayan oyun alanı olmayan park görmedim mesela parklarda doğal yollarla ya da bir şekilde yıkılmış çürümüş dökülmüş bir ağaç varsa o orada kalıyor gübre için kimse ona dokunmuyor yıkıldığı yerde kimse dokunmadan orada duruyor kimse yağmalamıyor.
 • Parklarda hayvanlarını dolaştıranlar ellerinde mutlaka poşetle geziyorlar hayvanları dışkıladığında poşetle alıp çöpe atmak için atmazsa ciddi cezaları ödemek zorunda kalıyorlar.
 • Genel olarak İngiltere de 12 gün boyunca sadece 2 kez korna sesi duydum yolda tartışma hiç görmedim.
 • Trafik kurallarına aşırı duyarlılar kırmızı ışık yeşil ışık yaya geçidi olaylarından ziyade adamlar kavşakta eğer 1 arabalık yol varsa oraya sadece 1 araba geçer başka araba orada yer açılmadan asla geçmez yani diğer yolu kimse kapatmaz asla böyle bir saygısızlık yapmazlar defalarca şahit oldum buna. Kısacası aşırı saygılılar
 • Trene metroya yada herhangi bir ulaşım aracına kimse kaçak binmeye çalışmaz çoğu zaman güvenlikler bile yok buna ihtiyaç duymuyorlar ama ola ki böyle bir hata yaptınız arada nadiren de olsa gezen güvenlikler kartınızı okutmanızı isterseler ciddi bir ceza ödemek zorunda kalırsınız.
 • İşler bizdeki gibi hızlı yürümüyor bir banka hesabı açtırmak için bile randevu alıyorsunuz. Sistemsiz hiçbir şey yapmıyorlar düşünebiliyor musunuz? bir banka hesabı normalde 30 dk gibi bir sürede en fazla çıkartıyorsunuz ama orda bu işlemi yapmak için bile gün veriyorlar, o gün gelince ancak işlemlere başlayabiliyorsunuz.
 • Et çok ucuz, ürünler çok kaliteli tüm ürünler paketli domates gibi ürünlerde dahil hepsinde üretim tüketim tarihi ile beraber ürün bilgisi şeklinde etiket bulunmakta kısacası temel ihtiyaç ürünleri çok çok ucuz.
 • Aklınıza gelebilecek gelemeyecek heryerde kameralar mevcut sizi heryerde izliyorlar herhangi bir şey olduğunda da anında kamerada görünüyorsunuz 🙂
 • Arabanızı önünüze gelen yerlere park edemezsiniz ederseniz polis sizi değil siz polisi bulmak zorunda kalırsınız :=) park edilir işaretinin olduğu yere park edip ücretinizi paşa paşa öder ve fişinizi camınıza yapıştırırsınız aksi halde orayı denetleyen görevli orada o fişi görmezse vay halinize.
 • Makalelerimde de bahsetmiştim yapıları çok sağlam köprülerdeki demirleri söylemiştim o demirler nerden okadar geldi halen anlamış değilim adamlar birşeyi yaptıklarında 300-500 yıl sonra bakım yapıyormuşlar söylediklerine göre, yani birşeyi birkez yapıyorlar tam yapıyorlar.
 • Ülkedeki haber kanalların da kötü haber yok denecek kadar az, ya gerçekten yok yada böyle istedikleri için bilmiyorum.
 • Ülkede kraliçeye inanılmaz bir saygı ve sevgi var kraliçeye tapıyorlar desem yeridir.
 • Benim en çok taktir ettiğim ülkede asla ve asla torpil adam kayırma rant vs. böyle şeylerin olmadığı söyleniyor bir suçu başbakanda işlese cezası neyse mutlaka o cezayı çeker isterseniz cezalar hakkında nekadar hassas olduklarını ve devletten nekadar korktuklarını 2 örnekle açıklayayayım 1.sini bizzat ben kendim gördüm ikincisini eniştem anlattı.
 1. Londradaki ilk günlerimde bir mitinge denk geldim devasa bir insan topluluğu yürüyor ama sadede 2 tane polis eşlik ediyor koca mitingde kimse ne yolundan çıkıyor nede başka bir şey yapıyor sadece kendi davalarıyla alakalı yürüyüş yapıyorlar.
 2. Şirketin birinin tabelası için 150 metre ötedeki bir evden şikayet gelmiş gelen şikayet şaşacaksınız ama gece şirket tabelasının ışığı o evdeki kişilerin uyumasına engel oluyor gerekçesiyle o evde yaşayan kişi şirket sahibini arayıp söylüyor ve o ışık hemen şirket sahibi tarafından kapatılıyor bir daha açılmıyor. Sebebi ise şikayeti gerçekleştiren kişi eğerki belediyeye şikayet ederse çok uzun süreler sürekli denetlemeler yapıyormuşlar ölçümler yapıyormuşlar yani belediye bir yapışıyormuş bir daha çıkmıyormuş.

 

İngilterenin kötü yanı yokmu mutlaka vardır heryerin pozitif noktaları olduğu gibi negatif noktalarıda vardır benim yukarıda anlattıklarımın çoğuna kendim şahit oldum geri kalanları da güvenilir kaynaklar tarafından anlatılanlar kendi ülkemde çektiğim bazı özlemleri orada görünce çok üzüldüm işte bu yüzden neden bizde yok gibi sorular sordum sürekli kendi kendime.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir